Telefon
WhatsApp

Farklılıklar bizi birleştirir!

Farklılıklar bizi birleştirir!

Nisan ayı, Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada Otizm Farkındalık Ayı, 2 Nisan ise Otizm Farkındalık Günü olarak deklare edilmiştir. Nisan ayı boyunca tüm dünyada otizm konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır.

Otizmin temel belirtileri arasında; başkalarıyla göz teması kurmamak, gözlerin bir yere takılıp kalması, ismi söylendiğinde bakmamak, sözleri tekrarlamak, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar gözlenmektedir.

Çare erken tanı ile yoğun özel eğitim

Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi ise, erken tanı ile yoğun, sürekli özel eğitimdir. Erken tanı ve ardından gelecek haftada en az 20 saat özel eğitimle otizmli çocukların hayatlarında büyük fark yaratmak, sağlıklı gelişim gösteren akranları ile birlikte aynı okulda okuyacak seviyeye getirmek mümkün olabilmektedir.

Kurum olarak öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle “Otizmli çocukların mutlaka eğitim sistemi içinde yer almaları gerektiğinin bilinciyle, - çünkü eğitim, otizmli birey için her şeyden önce “tedavi” anlamına gelmektedir.-, otizmin kamuoyunda bilinirliğinin artması için hepimiz el ele vermeliyiz”, dedik ve Otizmin öneminin 7’den 70’e anlatılabilmesi için, ilkokul Öğrencileri Arasında “FARKLILIKLAR BİZİ BİRLEŞTİRİR” logolu resim yarışmamızı düzenledik. Toplumda bu farklılığın öneminin anlaşılabilmesi için çocuklarımıza ve yetişkin bireylere “Otizm”i anlatmak bizim gibi özel kurumları üzerine düşen görevlerden biridir. Bu farkındalığı yakalayabilmek ve otizmlilerin de içimizden biri olduğunu anlatabilmek dileğiyle, yarışmamıza katılımlarınızı bekliyoruz.

Paylaş:

Etiketler: Farklılıklar bizi birleştirir! boyabat özel eğitim, boyabat kardelen özel eğitim, boyabat özel eğitim, boyabat rehabilitasyon merkezi, boyabat kardelen rehabilitasyon, boyabat engelli okulu, rehabilitasyon merkezi, özel eğitim merkezi, durağan özel eğitim, durağan rehabilitasyon merkezi, durağan engelli okulu, boyabat rehabilitasyon, boyabat otizim, boyabat okuma yazma eğitimi